בלוג

לטם

03/2017

מטרות הארגון:

עמותת לטם הוקמה בשנת 1993 על ידי עמוס זיו, בעקבות מפגש מרגש עם מטיילים עם לקות ראייה. במסגרת מפגש זה נחשף עמוס לקשיים הכרוכים ביציאה לחיק הטבע עבור אנשים עם צרכים מיוחדים. עמוס הבין כי בכדי להעניק לקבוצה את המיטב, יש צורך בהתאמה מיוחדת של אופי ההדרכה ומסלול הטיול. בעקבות המפגש החליט עמוס להקים את עמותת לטם על מנת לתת מענה הולם ומספק עבור כלל האוכלוסייה המיוחדת בישראל ולאפשר חווית טיול חינוכית, מעצימה ומהנה עבור כל מי שחפץ בכך.

כיום, לטם הוא הארגון המוביל בארץ בהדרכת טיולים ופעילויות טבע לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. עמותת לטם מתמחה בהתאמת פעילויות בחיק הטבע לאוכלוסיות אלו. באמצעות הדרכה ייחודית, הפעלה בקבוצות קטנות וצוות מקצועי ומיומן, פותחת לטם דלת אל הטבע לכלל האוכלוסייה בישראל.

במסגרת העמותה פועלים כ-35,000 חניכים בשנה, במגוון רחב של פעילויות, אשר נועדו ותוכננו במיוחד במטרה לספק מענה הולם ולפתוח דלת אל הטבע לאנשים עם צרכים מיוחדים כגון: לקויות פיזיות (נכות), מוגבלות שכלית התפתחותית, לקויות חושיות (עיוורון וכבדות ראיה, חירשות וכבדות שמיעה), ילדים ונוער בסיכון, לקויות נפשיות, לקויות למידה, משפחות בסיכון ונשים נפגעות אלימות.

פעילות העמותה מתמקדת בחמישה תחומים מרכזיים:
1.הדרכת טיולים ברחבי הארץ- כיום מפעילה העמותה שני סניפים- האחד ביקנעם המושבה- ממנו יוצאים טיולים לכל אזור צפון הארץ ועד גבול חדרה, והשני בירושלים- ממנו יוצאים טיולים לכל אזור השפלה, מישור החוף, העיר ירושלים והמדבר. בשני סניפי לטם קיים צוות מקצועי של מדריכים, אשר עוברים הכשרה מקיפה בנושאי טבע וסביבה וכן הכשרה מעמיקה בנושא חינוך מיוחד. צוות המדריכים מורכב ממורות חיילות, בנות שירות לאומי ומדריכים בוגרים.

2.חוגים בפריסה ארצית בנושאי טבע אשר מועברים על ידי מדריכים במעונות והוסטלים של החינוך מיוחד. אחד הפרויקטים הייחודיים בחוגים הינו פרויקט שניקרא "כושר ירוק"- פעילות כושר שבועית בטבע בה המדריך מעביר חוויה של טבע דרך ובשילוב ספורט.

3.הפעלת סדנאות חקלאות קדומה- עמותת לטם מפעילה חווה שנקראת חוות "עמק השלום" בה מתקיימות סדנאות של חקלאות קדומה במתקנים השונים הקיימים במקום- בית בד, באר אנטיליה, גת, גורן ועוד… המתקנים כולם נגישים לכלל המבקרים עם צרכים מיוחדים הן מבחינה פיזית והן מבחינה מתודית. דרך ההתנסות בסדנאות, המשתתפים מבינים כיצד הפיקו בעבר מוצרים בסיסיים (שמן, תירוש, לחם…) וכמה יגיעות יגע האדם…

4.מרכז "נגיש להכיר"- בחוות עמק השלום פועל מרכז שהינו תולדה של שנים של עשייה, ידע וניסיון מצטבר. מטרת נגיש להכיר הינה לחשוף את הציבור לדרכים לשילובם של אנשים עם צרכים מיוחדים בחברה. למרכז מגיעות קבוצות וארגונים שונים במטרה להבין מעט את המשמעות של חיים עם מגבלה ולקבל כלים בסיסיים בהנגשת שירות ובהנגשת תוכן.

5. קידום נגישות באתרי טבע- בשנת 2002 נחנך השביל הנגיש בנחל השופט, אשר היה פרי יוזמה של לטם בשיתוף עם הקק"ל והקק"ל האמריקאי ה-JNF . שביל זה של 1.5 קילומטר נגיש לכיסאות גלגלים לחלוטין וניתן לראות בו נחל מערה צמחיית נחלים רבה ואפילו מפל. שביל זה מאפשר חוויה מלאה ונעימה למעל מיליון מבקרים בשנה ובניהם אנשים עם צרכים מיוחדים. בנוסף מקדמת העמותה הנגשת שבילים ושיפור שבילים קיימים באתרי טבע נוספים בארץ.

יעדי עמותת לטם הם:
1.העצמת אוכלוסיות מיוחדות באמצעות פעילות חווייתית בחיק הטבע.
2.קידום חשיפה לטבע ואיכויותיו, מתוך הכרה בחשיבות הטבע לנפש האדם.
3.הענקת חוויית מפגש נורמטיבית עם הטבע לכל אדם באשר הוא, תוך הנגשה פיזית ותוכנית.
4.קידום מודעות וסבלנות כלפי האדם השונה בקרב כלל האוכלוסייה בישראל, באמצעות פעילות חווייתית בחיק הטבע
5.קידום ערכי שמירת טבע, באמצעות עשייה סביבתית של מבוגרים, ילדים ונוער.

יום יום מוציאה עמותת לטם טיולים חווייתיים ערכיים ומהנים בחיק הטבע לשלל אוכלוסיות בארץ ישראל.

טלפון- 049592198

דוא"ל- office@lotem.net

אתר אינטרנט- http://www.lotem.net/

 

תגובות

רוברט ואיימי בוק
דוד וסרינה קושיצקי
אירה ואינגבורג רנרט
ג'יי וג'יני שוטנשטיין
רונן הררי
הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA)
יצירת קשר
© 2021 פרס ירושלים לאחדות ישראל
.
Website by ELILEV.ME | Design by WINSITE