בלוג

התקשרות

03/2017

מטרות הארגון:

התקשרות זוגית: מחברים קצוות בישראל (עמותה ללא מטרות רווח) הינה הארגון היחיד בארץ המהווה קהילה תומכת למשפחות מעורבות בהן אחד מבני הזוג דתי והאחר חילוני ומסייע להן לחיות יחדיו בשלום מבלי לשנות אף אחד מהצדדים. מפעל זה נשען על אמונה כי משפחות כאלה מהוות השראה לחיים של דו קיום, הבנה הדדית וסובלנות בכלל החברה הישראלית.
החברה הישראלית הינה חברה מגוונת המורכבת ממגוון קבוצות, אולם תמורות חברתיות וטכנולוגיות מואצות שהחלו במאה העשרים ואחת מביאות לאינטגרציה מוגברת בין המגזרים השונים ולטשטוש הגבולות ביניהם: העלייה בשיעורי הגיוס לצה"ל ובהשתלבות בלימודים אקדמיים ובשוק העבודה בקרב אוכלוסיות דתיות וחרדיות מביאה לחשיפה מוגברת שלהן לתרבות החילונית, ומנגד, אוכלוסיות חילוניות מחפשות היכרות מחודשת עם המסורת היהודית. אינטגרציה זו מביאה לריבוי מפגשים בין האוכלוסיות, אשר בין תוצאותיהם גם מעברי פרטים בין המגזרים ושינויים בהגדרת הזיקה האישית לדת: חזרה בתשובה, יציאה בשאלה, והגדרה מחודשת של השתייכות לזרמים ולאורחות חיים שונים. ריבוי מפגשים זה – יש בו כדי לתרום לאחדות ישראל, אך עם זאת, כאשר חל שינוי בהשקפתו הדתית של אדם בהיותו נשוי ובעל משפחה בעוד בן הזוג שומר על אורח חייו המקורי, עשוי הדבר להוות אתגר לחיים המשותפים ולשלום הבית ולעורר מחלוקות החוצות את כלל תחומי החיים, בכלל זה חינוך הילדים, ניהול הבית וההתמודדות עם הקשר עם המשפחה המורחבת ומעגלים נוספים תוך מתן מענה לצרכי שני הצדדים, הדתי והחילוני. גם החברה הכללית עדיין מתקשה לקבל ולהכיל משפחות מורכבות מעין אלה ולכן הן מתקשות לעתים להשתלב, לחוש שייכות ולמצוא קהילה שתענה על צרכיהן. זוגות רבים כאלה חשים חסרי אונים לאור הפער, אינם מוצאים מענה מקצועי מתאים אשר מבין היטב את שני הצדדים ומרגישים שברירתם היחידה הינה לפתוח בהליכי גירושין.
לעומת זאת, ישנה דרך אחרת: אפשר לראות בפער על רקע השקפה דתית הזדמנות לצמיחה ולהתפתחות. אפשר להישאר יחד באושר מבלי שאף צד יוותר על אמונותיו. התקשרות זוגית: מחברים קצוות בישראל אינה מחזירה בתשובה ולא בשאלה, אלא מעניקה לזוגות כלים מעשיים לגשר על הפער ולקיים בתים שמחים יחדיו, וזאת באמצעות מענה מקצועי על ידי מומחים המכירים היטב מצב ייחודי זה ועל ידי קיום קהילה פעילה של זוגות מעורבים המהווה מסגרת תמיכה והעצמה. ניתן לקיים בית בריא מתוך כבוד הדדי, קבלת השונה והתמקדות במכנה המשותף במקום בגורמים המפלגים, וזאת מוכיחים מדי יום מאות זוגות ומשפחות אשר היו על סף פירוק אך בזכות קבלת כלים מתאימים הצליחו להימנע מגירושין ומקיימים כיום בהצלחה בתים מעורבים, ביניהם גם זוגות שהגיעו מהמגזר החרדי.
המענה הראשוני המוענק לזוגות אלו הינו סדנה בת ששה עשר מפגשים המתקיימת ארבע פעמים בשנה ומועברת על ידי אנשי מקצוע דתיים וחילוניים יחדיו, הנותנת כלים לגישור על הפער ולמציאת פתרונות יצירתיים למענה על צרכיו של כל צד, תוך דאגה מיוחדת לטובת הילדים. בסדנה מושם דגש על מיומנויות תקשורת, הבנה הדדית ודיון משותף בדרכים לגשר על הפערים בתחומי החיים השונים. בוגרי הסדנאות מהווים קהילה תוססת של משפחות מעורבות המקיימת פעילויות משותפות רבות באופן שוטף לאורך כל השנה, בכלל זה שבתות משותפות, מפגשים בחגים, הרצאות, טיולים וערבי עיון. כל הפעילויות נושאות אופי המחבר ומקרב בין כל הצדדים, וכך מהווה הקהילה מסגרת מעצימה ותומכת עבור המשפחות. הפעילויות מתקיימות במרכז העמותה במושב גמזו (אזור בן שמן) וכן בבתי הארחה ברחבי הארץ, אך המשפחות בקהילה מגיעות מכל רחבי הארץ.

טלפון- 03-9302030

אימייל- elikingb@gmail.com

אתר- http://zoogit.org.il

תגובות

רוברט ואיימי בוק
דוד וסרינה קושיצקי
אירה ואינגבורג רנרט
ג'יי וג'יני שוטנשטיין
רונן הררי
הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA)
יצירת קשר
© 2021 פרס ירושלים לאחדות ישראל
.
Website by ELILEV.ME | Design by WINSITE